באקו, בירת אזרבייג'ן

באקו היא בירת אזרבייג'ן והעיר הגדולה בקווקז. באקו שנקראת גם באקי, היא עיר חוף הנמצאת לחופי הים הכספי. באקו נמצאת בחלק הדרומי של חצי האי אבשרון. העיר מחולקת לשלוש חלקים: העיר העתיקה, העיר החדשה והמודרנית והחלק הסובייטי (שנבנה ע"י הסובייטים). נכון לשנת 2021 אוכלוסיית באקו מונה כ-3 מיליון תושבים.

מזג האוויר בבאקו דומה לערי חוף בארץ ישראל, בקיץ חם ויש לחות המגיע מהים הכספי והחורף מאופיין בגשמים ורוחות. הטמפרטורה השנתית הממוצעת בבאקו היא כ-15 מעלות צלזיוס

Booking.com
אזרבייג'ן | באקו בלילה

יש הרבה דברים שצריך לדעת אם אתה רוצה לבקר בבאקו, אזרבייג'ן.  כמה טיפים כלליים שיעזרו לך להתכונן לטיול שלך.  הנה רשימה של הדברים הטובים ביותר שעשיתי באזרבייג'ן במהלך שלושת הימים שלי, כולל טיפים רבים לטיולים.

אני בהחלט חושב שנסיעה לבאקו תהיה נהדרת אם אתה איש עיר שאוהב גם את האפשרות לטיול מרובה ימים. אם אתה מבקר רק באזרבייג'ן ולא הולך לשום מקום אחר, עליך לשקול אם אתה רוצה לראות את העיר עצמה. בדוק את מסלול B – אזרבייג'ן שלי למידע נוסף על מה עושים יומיים בבירת אזרבייג'ן.

באקו ידועה גם כעיר הרוחות והיא יכולה להיות סוערת מאוד בתקופת החורף, אז היו מוכנים כשאתם מבקרים בבאקו. כאן תוכלו לראות כמה מהנופים היפים ביותר של אזרבייג'ן, כמו גם כמה נופים מדהימים מהעיר עצמה. בין המקומות בהם תבקר בסיור שלך הם הרי הגעש בוץ, שהם מראה נהדר ב-אזרבייג'ן. ישנם הרבה סיורים המוצעים ב-אזרבייג'ן ובסביבתה, אך כדאי גם להיות מודעים לכך שניתן להזמין סיורים אלה באופן מקוון.

הזמן הטוב ביותר לבקר בבאקו, אזרבייג'ן, הוא כאשר הטמפרטורות מתונות וצבעי היערות וההרים בעיצומם (אביב-סתיו).

אחד הדברים האהובים עלי לעשות בבאקו הוא לטייל לאורך טיילת באקו בערב. זה מגניב לראות את התמהיל של אנשים מכל רחבי הארץ בעיר, וזה תמיד מגניב כשאתה הולך. אז אל תתפלאו אם אני חושב שזה מקום ייחודי להפליא לבקר בו. בהחלט אהיה במסלול אזרבייג'ן, אבל אני בטוח שאחזור בעוד כמה חודשים.

המסלול הזה של באקו הוא די אופטימי, אבל אם אתם מתכננים היטב, אני חושב שתוכלו לנהל אותו. יש כל כך הרבה מראות שאתה צריך לתכנן אותם היטב כדי לעזור לך למקסם את הזמן שלך, וזה מסע ארוך למדי. אבל יש כל כך הרבה מראות ומקומות נפלאים לבקר עד שאני רוצה לוודא שלא תתגעגע אליהם כי אתה לא בזמן.

אם אתה מעדיף את החופש לחקור את באקו ברכב, אתה יכול לשכור רכב ולעשות זאת, אבל האזור מחובר למדי – עם טורקיש איירליינס, אז אוכל לטוס מאזרבייג'ן לאיסטנבול או לאנקרה ולהעביר לבאקו. אין טיסות ישירות מארה"ב, בין אם מאסיה ובין אם ממזרח הרחוק לאזרבייג'ן, יש טיסות ישירות מזרחה, מטורקיה וממערב רחוק לאזרבייג'ן.

צינור באקו-טביליסי-ציהאן (BTC) מעביר נפט מאזרבייג'ן, ג'ורג'יה וטורקיה לנמל באטומי שעל הים השחור, משם הוא מנותב לנמלי אזרבייג'ן. השמן נשאב דרך הים הכספי דרך הצינור הטרנזרי (TAP) ואז מועבר מאזרבייג'ן לבטומי, דרך הים השחור. שירותי ספנות מופעלים מבנדר אנזאלי ובנדרס נושאר באיראן, ומכליות נושאות נפט לקפדוקיה, נמל הנפט השני בגודלו בעולם בוולגה. נפט עמוס מכליות דרך קסקדיה ונהר ווסטוצ'ני, אחר כך לטטרסטן ואחר כך לטורקיה דרך טשקנט ואיסטנבול.

אזרבייג'ן, מדינה שרוב האנשים לא מוצאים בשום מפה, אינה יודעת דבר על סגנונה האדריכלי. אזור המטרופולין של באקו, המחולק ל -11 מחוזות, כולל את בירת אזרבייג'ן, העיר השנייה בגודלה בעולם והשלישית בגודלה באירופה. הוא גובל בים הכספי מצפון, אזרבייג'ן, טורקמניסטן ואיראן מדרום, והים השחור. הוא נבנה בסגנון דומה לזה של האימפריה העות'מאנית, אך עם ארכיטקטורה מודרנית ומודרנית יותר, זהו הבניין המפורסם ביותר באזרבייג'ן. 

ממוקם באזור של העולם שמעלה באופן לא נכון יותר מאשר ערים סובייטיות עגומות, איש לא ציפה שבאקו, בירת אזרבייג'ן, תהיה קו רקיע מרגש שיכול להתחרות בבייג'ינג, ריאד ולונדון. ביקור באזרבייג'ן בהחלט שווה את זה, כי זה הדבר הכי מרגש בזה וזה כמעט בלתי אפשרי להגדיר אותם. זו עיר יפהפייה עם ארכיטקטורה יפה, אנשים יפים, אוכל טוב ותרבות נהדרת.