הכירו את אזרבייג'ן

Booking.com

3 וחצי שעות טיסה מישראל והנה נחתתם במדינה קסומה עם נופי טבע מרהיבים ותרבות אותנטית מרשימה – אזרבייג'ן. לחופי הים הכספי נמצאת אזרבייג'ן (הרפובליקה של אַזֶרְבַּייגָ'ן). 

אזרבייג'ן היא מדינה מוסלמית וסובלנית עם אוכלוסייה חמה בקבלת פני תיירים, המדינה מוגדרת כרפובליקה דמוקרטית וחילונית. שכנותיה של אזרבייג'ן – רוסיה וגיאורגיה מצפון, ארמניה ממערב ואיראן מדרום. 

אוכלוסיית אזרבייג'ן מונה כ-10 מיליון תושבים שליש גרים בעיר הבירה, באקו.

מזג אוויר ואקלים באזרבייג'ן
מזג האוויר באזרבייג'ן נוח ברוב ימות השנה והטמפרטורות דומות בכל המדינה. 

רכס ההרים הקווקזים שומר על אקלים נוחים ומגן מהאוויר הארקטי הקפוא המגיע מרוסיה. בחודשי הקיץ הטמפרטורות נעות בין 20 ל-40 מעלות צלזיוס, ובחודשי החורף בין 0 ל-15 מעלות צלזיוס.

מזג האוויר בבאקו נוח ומפנק ברוב השנה. בקיץ גם כשהטמפרטורות גבוהות אפשר לטייל והחום נסבל בזכות הבריזות מהים הכספי. החורף בבאקו מביא משקעים ממוצעים של כ-600 מילימטר גשם ובמקרים נדירות יורד שלג.

שפה באזרבייג'ן
השפה הרשמית במדינה היא אזרית. מקורה של השפה האזרית בשפה הטורקית ומי שדובר טורקית יוכל להסתדר בקלות באזרביג'ן. השפה הרוסית מדוברת בחלק מאוכלוסיית המדינה משום קירבתה של רוסיה לאזרבייג'ן וגם כי היתה חלק מבריה"מ לשעבר.  השפה האנגלית תופסת יותר ויותר נפח במיוחד בערים מערביות כמו באקו על חשבון רוסית.

כלכלה באזרבייג'ן
עד לשנות ה-90 של המאה הקודמת, החקלאות היוותה את עיקר התעסוקה באזרבייג'ן כאשר יותר מ-40% מתושבייה הם כפריים. אחוז האבטלה באותה תקופה עמד על יותר מ-50%. עם גילוי מחצבי הנפט והגז בשטחה, אזרבייג'ן זוכה לצמיחה משמעותית בכלכלתה, ירידה דרסטית בשיעור האבטלה לכ-5% בלבד ועלייה ברמת החיים במדינה אשר בא לידי ביטוי בצמיחה גבוהה בתמ"ג השנתי.

המטבע האזרי נקרא מאנאט אזרבייג'ני (AZM) אשר מחולק ל-100 קפיק (qəpik). משמעות המילה מאנאט היא מטבע.

איך מגיעים לאזרבייג'ן
באזרבייג'ן כ-30 שדות תעופה אך רוב התיירות נוחתת בשדה התעופה, היידר אלייב (Baku Heydar Aliyev International Airport GYD) הממוקם כ-20 ק"מ צפון מזרחית לבאקו ומחובר אליה בכביש מהיר. חברת התעופה הלאומית של אזרבייג'ן היא אזרבייג'ן איירלינס – שמפעילה קו ישיר וטיסות סדירות מבן גוריון לבאקו מספר פעמים רב בשבוע.  ניתן גם להגיע לבאקו באמצעות קונקשיין והדרכים השכיחות ביותר הם דרך איסטנבול, מוסקבה וקייב.

ערים גדולות ומובילות של אזרבייג'ן

אוגוז, באקו (עיר בירה), גנג'ה, חוג'אלי, ייבלאח, לנקראן, מיגאצ'ביר, נחצ'יבאן, סומגאיט, סטפנקרט, קארקי, קובה, קירמיזי קסבה, שושה, שירוואן, שמקיר, שקי

 

חשוב לדעת – טיפים לתייר באזרבייג'ן
ויזה

הכניסה לאזרבייג'ן מצריכה הנפקת ויזה. הנפקת הויזה נעשית אך ורק בצורה מקוונת באתר הרשמי של ממשלת אזרבייג'ן בכתובת www.eviza.gov.az

חשמל

רוב שקעי החשמל באזרבייג'ן הם שקעים אירופאיים אשר מספקים 220V ללא הארקה לכן רצוי להצטייד במתאם מתאים, שקעי חשמל באזרבייג'ן הם כמו בארץ ישראל

מטבע

המטבע הרישמי באזרבייג'ן הוא מאנאט (AZN)
 מאנאט (AZN) לשקל (ILS) – 1 מאנאט = 1.94 שקל 

סיומת אינטרנט

az

קידומת בינלאומית

994+

רוצים דיל לאזרבייג'ן?

טיסה לאזרבייג'ן, נופש בבאקו וחופשה מושלמת במחיר מצחיק, רוצים לשמוע עוד?

מזג האוויר עכשיו בבאקו בירת אזרבייג'ן

Weather Icon

שעה מקומית עכשיו בבאקו בירת אזרבייג'ן